Kaptopril jest lekiem, który może być skuteczny w leczeniu nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca. Jednak tak jak każdy lek ma pewne przeciwwskazania. Przed rozpoczęciem stosowania kaptoprilu powinieneś skonsultować się z lekarzem i być świadomym potencjalnych skutków ubocznych.
Kiedy stosowanie kaproprilu jest przeciwwskazane?
Nadwrażliwość na kaptopril
W przypadku pacjentów, u których wystąpiła w przeszłości reakcja nadwrażliwości na kaptopril bądź inny lek z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny nie należy stosować tej substancji czynnej.
Obrzęk naczynioworuchowy
Stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE), do których należy kaptopril, może prowadzić do rozwoju obrzęku naczynioruchowego. Dlatego też, w przypadku wystąpienia tej niepożądanej reakcji na inne leki z tej grupy, stosowanie kaptoprilu jest przeciwwskazane.
Dziedziczny lub samoistny obrzęk angioneurotyczny
Obrzęk angioneurotyczny jest rzadką chorobą, która powoduje nawracające epizody obrzęku skóry, błon śluzowych oraz narządów wewnętrznych. Stosowanie kaptoprilu może pogorszyć te objawy, dlatego w przypadku wystąpienia obrzęku angioneurotycznego, stosowanie tego leku jest przeciwwskazane.
Ciąża i karmienie piersią
Stosowanie kaptoprilu w drugim i trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane z powodu ryzyka uszkodzenia płodu, w tym wad wrodzonych. Kaptopril przenika do mleka matki i może wpływać na niemowlę, dlatego podczas karmienia piersią nie zaleca się stosowania tego leku.
Podsumowanie
Choć kaptopril jest bardzo często stosowanym lekiem w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego i jest uznany za stosunkowo bezpieczny, to nie należy go stosować u niektórych pacjentów.
Ważne jest, aby zawsze poinformować lekarza o wszystkich schorzeniach, na które cierpi pacjent oraz alergiach występujących w przeszłości, tak aby mógł właściwie ocenić bezpieczeństwo stosowania danego leku.
Bibliografia
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9715/characteristic