Wpływ kaptoprilu na paraliż spowodowany urazem niedokrwienno-reperfuzji rdzenia kręgowego u szczurów

Nowe badania naukowe dostarczają istotnych informacji na temat potencjalnych korzyści stosowania kaptoprilu, leku powszechnie używanego jako inhibitor enzymu konwertującego angiotensynę (ACEI), w kontekście urazu niedokrwienno-reperfuzji rdzenia kręgowego (SCII) u szczurów. Badanie to, przeprowadzone na modelu zwierzęcym, analizuje wpływ kaptoprilu na funkcje motoryczne kończyn tylnych oraz poziomy biomarkerów stresu oksydacyjnego.

Mechanizmy działania kaptoprilu i jego potencjalne zastosowania

Kaptopril jest znany ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, które wynikają z obecności grupy sulfhydrylowej. Lek ten jest szeroko stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca i po zawale mięśnia sercowego. W kontekście badań nad SCII, kaptopril może działać jako czynnik ochronny, zapobiegając powstawaniu wolnych rodników i zmniejszając stres oksydacyjny.

Metodyka badania

W badaniu wzięło udział 24 dorosłych samców szczurów Wistar, które podzielono na cztery grupy: SCI-R z kaptoprilem (SCI-R + Cap), SCI-R, grupę operowaną pozornie z kaptoprilem (SHAM + Cap) oraz grupę SHAM. Kaptopril podawano dożołądkowo na 24 godziny i 90 minut przed indukcją niedokrwienia. W celu wywołania SCII przeprowadzono zaciskanie aorty brzusznej przez 40 minut.

Ocena funkcji neurologicznych i analizy biochemiczne

Funkcje motoryczne kończyn tylnych oceniano za pomocą skali Tarlova, a wyniki biochemiczne obejmowały poziomy malondialdehydu (MDA), zdolność redukcji żelaza w osoczu (FRAP) oraz równowagę prooksydacyjno-antyoksydacyjną (PAB). Wyniki wskazały, że grupa SCI-R miała niższe wyniki funkcji motorycznych w porównaniu do innych grup. Grupa SCI-R + Cap wykazała wyższe wyniki funkcji motorycznych w porównaniu do grupy SCI-R na wszystkich punktach czasowych.

Wyniki analizy biochemicznej

  • MDA: Poziomy MDA były wyższe w grupie SCI-R i SCI-R + Cap w porównaniu do grupy SHAM, co sugeruje wzmożony stres oksydacyjny.
  • FRAP: Zdolność redukcji żelaza była niższa w grupach SCI-R i SCI-R + Cap w porównaniu do grupy SHAM, co wskazuje na zmniejszoną zdolność antyoksydacyjną.
  • PAB: Równowaga prooksydacyjno-antyoksydacyjna była zaburzona w grupach SCI-R i SCI-R + Cap, co oznacza wyższy poziom oksydantów w porównaniu do antyoksydantów.

Dyskusja nad wynikami badania

Badanie wykazało, że kaptopril może poprawić funkcje motoryczne po urazie niedokrwienno-reperfuzji, jednak nie wpłynął istotnie na poziomy biomarkerów stresu oksydacyjnego w tkance rdzenia kręgowego. Wyniki sugerują, że kaptopril może działać ochronnie na funkcje neurologiczne, co jest zgodne z wcześniejszymi doniesieniami na temat jego wpływu na inne modele urazów niedokrwiennych.

Jednakże, brak istotnych różnic w poziomach MDA, FRAP i PAB pomiędzy grupami SCI-R i SCI-R + Cap sugeruje, że mechanizmy działania kaptoprilu mogą być bardziej złożone i nie ograniczają się jedynie do modulacji stresu oksydacyjnego.

Podsumowanie i przyszłe kierunki badań

Odkrycia te wskazują, że kaptopril może być użytecznym środkiem ochronnym w kontekście SCII, chociaż jego wpływ na stres oksydacyjny wymaga dalszych badań. Przyszłe badania powinny skupić się na zrozumieniu mechanizmów działania kaptoprilu oraz na ocenie jego potencjalnego zastosowania u ludzi. Wskazane byłoby także zbadanie długoterminowych efektów kaptoprilu oraz ocena jego skuteczności w połączeniu z innymi terapiami.

Bibliografia

Hafezi Bahareh, Kazemi Mehrjerdi Hossein and Moghaddam Jafari Amir. Effect of captopril on paraplegia caused by spinal cord ischemia-reperfusion injury in rats. Veterinary Research Forum 2024, 15(7), 379-385. DOI: https://doi.org/10.30466/vrf.2024.2019729.4126.

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki: